utorok 9. októbra 2012

Book Storage

All bookaholics know it. One of their biggest problems. Book storage. And the problem gets bigger if you live in a small flat or you have a very small room. Or both (my case:)). Our flat has only 36 square metres and its obvious that my room can´t be very big. And because I love books I do have problem with their storage. Last week I got some books I need to school and I realized I have no place for them. Both bookshelves, the floor and the table are all full of books. I´m sure that I´m not the only one with this problem so I decided to search for some interesting ways how to store books in small spaces or just original ideas of storing. As a student I don´t have much money and buying a bookshelf is not so easy for me. Even if I could buy a new bookshelf there would come another problem – where to put it. In this post I´m gonna show you some ideas that I have found.

Všetci závisláci na knihách to poznajú. Jeden z ich najväčších problémov. Uskladnenie kníh. A tento problém ešte narastá ak bývate v malom byte alebo máte malú izbu. Alebo oboje (môj prípad :)). Náš byt má 36 metrov štvorcových a teda je jasné, že moja izba nemôže byť veľmi veľká. A pretože milujem knihy, naozaj mám problém s ich uložením. Minulý týždeň som dostala nejaké knihy, ktoré potrebujem do školy, a zistila som, že na ne nemám miesto. Obe police, podlaha aj stôl sú plné kníh. Som si istá, že nie som jediná osoba, ktorá má tento problém, takže som sa rozhodla pohľadať nejaké zaujímavé spôsoby, ako uskladniť knihy v malých priestoroch, alebo jednoducho originálne nápady na úložný priestor. Ako študentka nemám veľa peňazí a teda kúpa knižnice nie je až taká jednoduchá. Aj keby som si mohla kúpiť novú knižnicu, nastal by ďalší problém – kam ju dať. V tomto článku vám ukážem nejaké nápady, ktoré som našla.


Having something like this would be perfect, it´s very organised and doesn´t take space at all.
Mať niečo takéto by bolo super, je to veľmi prehľadné a nezaberá to žiaden priestor.


I think this "bookarmchair" is such a cool idea :)
Myslím, že toto "knihokreslo" je naozaj cool nápad :)
The last and the best idea :D.
Posledný a najlepší nápad :D.


Bye, Borka
Ahojte, Borka

8 komentárov:

 1. I think they are all GREAT ideas, expect the last one lolllll ;D
  You have a lovely blog!! Thank you so much for stopping by & following!!!! I’m following you back now :)
  Unfortunately you haven't “bloglovin”, but if you decide to add it on your blog, please let me know, and we can follow each other there as well, it's an easier way to keep in touch ;)
  Hope you have a wonderful day<3

  x♥x♥

  "Saúde & Beleza - Health & Beauty"
  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Thank you so mucg for stopping by and following, it means a lot :) I will think about bloglovin later, don´t really now if I need it already :)

   Odstrániť
  2. I know....by now you don't need it, but it's really really useful when you start having a lot of followers, then Bloglovin' helps you follow your favorite blogs and shows you who has made updates recently ;)
   So, as soon as better ;)

   x♥x♥

   "Saúde & Beleza - Health & Beauty"

   Odstrániť
 2. Thank you so much for following :) I definitely follow back :)

  xx
  snowwhite90.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Thank you for your lovely comment!!
  I follow you now!!
  If you want we can follow also on Facebook!! Let me know!! :)

  http://estilohedonico.blogspot.pt/

  xoxo

  OdpovedaťOdstrániť
 4. very nice pictures! I'll follow you, mind to follow back? :)

  xoxo from Vienna

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. I would check out your blog but you didn´t leave a link and your profile is not available to see for me :/

   Odstrániť